Haber

ABD ve Orta Asya ülkeleri dışişleri bakanları Kazakistan’da bir araya geldi

Kazakistan’da resmi temasları bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Orta Asya’nın 5 ülkesi, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Tacikistan’dan mevkidaşlarıyla C5+1 formatındaki görüşmede öne çıktı.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi’nin ev sahipliğinde bakanlık binasında düzenlenen toplantıya Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev, Özbekistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Bahtiyar Saidov, Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirodciddin Muhriddin ve ABD Dışişleri Bakanı Blinken katıldı.

Tileuberdi, düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada Astana’da görüşmeye gelen taraflara teşekkür ederek, “Burada bulunmanız, jeopolitik belirsizlik karşısında bölgesel iş birliğini güçlendirme ve karşılıklı dayanıklılığı artırma yönündeki siyasi iradeyi göstermektedir.” söz konusu.

Toplantının gündemi, ABD ile Orta Asya ülkeleri arasında ekonomi, güç, çevre ve terörle mücadele alanlarında iş birliğini geliştirmek ve katılımı artırmaktı.

Blinken ve Tileuberdi daha sonra bir basın toplantısı düzenledi.

Kazak Bakan, ülkesinde ilk kez resmi temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile günün ilk yarısında gerçekleştirdiği ikili görüşmenin çok verimli geçtiğini söyledi.

İkili görüşmelerin yanı sıra Blinken ile Orta Asya’nın 5 ülkesi ve ABD arasındaki C5+1 formatındaki diyalog toplantısında bir araya geldiklerini belirten Tileuberdi, “Orta Asya ülkelerinden meslektaşlarımın katılımı (toplantı) bu zorlu uluslararası ortamda bölgesel bağları güçlendirmeye yönelik ortak siyasi çabalarımızı yansıttığını belirterek, “Kazakistan, ABD’nin Orta Asya ile işbirliğini güçlendirme taahhüdünü çok takdir ediyor.”

Blinken ise C5+1 formatındaki toplantının başarılı bir platform olduğunu belirterek, toplantı kapsamında Orta Asya ülkeleri dışişleri bakanlarının bölgenin ABD ile iş birliğini ilerletmeye yönelik somut konuları ele aldığını belirtti.

Kazakistan ziyaretini de değerlendiren Blinken, “ABD, Kazakistan’ın egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde desteklemektedir.” söz konusu.

Blinken, ABD’nin, Moskova’nın etkisine rağmen Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanmasından bu yana Washington ile işbirliğini benimseyen Kazakistan ile ilişkilerini daha da güçlendirmeye kararlı olduğunu vurguladı.

ABD’nin Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in geçen yıl Mart ayında açıkladığı reformları desteklediğini belirten Blinken, “Kazakistan kendi geleceğini belirleyebilir. (Ukrayna’da savaştan vazgeçen) 200 binden fazla Rus vatandaşını ağırlamaya devam ediyor ve Kazakistan’a teşekkür ediyoruz. Ukrayna’ya yaptıkları insani yardım için minnettarız.” terimini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu