Haber

Hollandalı savcı, cinsel ilişki sırasında gizlice kondom çıkarmayı cinsel saldırı olarak değerlendirdi

Hollanda’da savcı, cinsel ilişki sırasında prezervatifin gizlice çıkarılmasını cinsel akın olarak değerlendirdi. Savcı, iki ayrı davada sanıklar için birer yıl hapis ve korunmasız ilişkiye zorladıkları kadınlara tazminat talep etti.

‘İLK DEFA YARGI GÜNDEMİ’

Hollanda medyasından BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, cinsel ilişki sırasında kondomun gizlice çıkarılması Hollanda’da ilk kez gündeme geldi. Almanya, İsviçre ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde bu konu ceza kapsamına girse de Hollanda Ceza Kanunu’nda böyle bir hata yok.

Rotterdam yakınlarındaki Dordrecht Mahkemesi’ndeki diğer iki davada, erkek sanıklar, çevrimiçi bir flört uygulaması aracılığıyla tanıştıkları kadınlarla cinsel ilişki sırasında gizlice kondomları çıkarmakla suçlanıyor. Savcıya göre çiftler, çıktıktan sonra prezervatif kullanma kuralıyla kendi istekleriyle seks yaptı.

4 BİN EURO MALZEME TAZMİNATI TALEPİ

Cinsel ilişki sırasında kondomun gizlice çıkarılmasını cinsel saldırı olarak değerlendiren savcı, her iki davada da erkek sanıklar için 1’er yıl hapis cezası istedi. Savcı, sanıklardan “zor kullanarak korunmasız cinsel ilişkiye zorlayan” kadınlara 4 bin avro manevi tazminat ödemelerini talep etti.

“ERKEKLERİN HER ŞEYİ YAPABİLECEĞİNİ DÜŞÜNMELERİNDEN YORULDUM”

Kadınlardan biri, “Kadın hakları konusunda hukukun üstünlüğü utanç verici bir şekilde geri kalıyor” dedi. Başka bir kadın, “Her şeyi yapabileceklerini düşünen erkeklerden bıktım” dedi. Mahkeme her iki davayı da 14 Mart’ta karara bağlayacak. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu