Haber

Putin, Akkuyu Nükleer Santrali’nin açılışına video konferansla katılacak

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Mersin’de yapılacak Akkuyu Nükleer Santrali’nin açılış törenine video konferans formülüyle katılacağını duyurdu.

Açılışı Erdoğan yapacak

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde Mersin’de inşa edilen Akkuyu Nükleer Santrali’nin açılış töreni yarın yapılacak. Santralin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in santrale ilk yakıtın aktarılacağı açılış törenine video konferans yöntemiyle katılacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen ay Putin’in tören için Türkiye’ye gelebileceğini veya çevrimiçi olarak katılabileceğini söyledi.

“Biden’ın adaylığı bizi ilgilendirmez”

Peskov, yaptığı açıklamada dünya gündemine ilişkin soruları yanıtlayarak, ABD Başkanı Joe Biden’ın 2024 başkanlık seçimlerinde yeniden seçileceğinin duyurulmasına ilişkin, “Bu bizi ilgilendiren bir konu değil. Amerikan seçmeninin ilgilenmesi gereken bir konu. Bir düşünün. Bu daha çok onların sorunu.”

Kremlin Sözcüsü Peskov, “Bu bilgi üzücü. İngilizler bunun sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalacaklarını bilmeli” dedi.

Peskov, bu tür mermilerin Yugoslavya’daki iç savaşta kullanıldığını ve siviller üzerinde kalıcı hasarlar bıraktığını belirtti. “NATO Yugoslavya’yı bombaladığında bu tür cephanelerin kullanılması nedeniyle kanser ve diğer hastalıklara ilişkin bilimsel raporlar kaydedildi.”konuştu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu