Ekonomi

Demir çeliğe gümrük vergisi ertelendi

Şubat ayında yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile düzenlenen ancak daha sonra 1 Nisan’a ertelenen alaşımlı veya alaşımsız demir-çelikten mamul yassı haddelenmiş ürünlerin yürürlük tarihi bir kez daha ertelendi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile alaşımlı ve alaşımsız demir-çelik yassı ürünlerde menşe ülkelerine göre gümrük vergilerinin uygulanmaya başlanacağı tarih 1 Mayıs olarak değiştirildi.

Cumhurbaşkanlığı’nın 28 Ocak tarihli ithalat rejimi kararı kapsamında, 7208 ve 7212 numaralı gümrük tarife istatistik pozisyonları (GTİP) ile 7212 numaralı GTİP’ler arasında yer alan alaşımlı veya alaşımsız demir-çelikten mamul yassı haddelenmiş ürünlere uygulanan gümrük vergileri, 7225 ve 7226, menşe ülkelerine göre yüzde 0’dır. Yüzde 20’lerin ortasında değişen oranlarda regüle edildi. Kararla düzenlenen gümrük vergisi oranlarının kararın yayımını takip eden 30. günde yürürlüğe girmesi amaçlandı.

Söz konusu kararın esas notlarında, bu gümrük vergilerinin yüzde 13 ve bazı üretim tesisleri için yüzde 15 oranında geçici mühlet uygulanarak nihai kullanım kararlarına tabi tutulmasına karar verildi.

haberkaracasu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu