Yaşam

İstanbul Okan Üniversitesi’nde Çin Yeni Yılı ve Bahar Bayramı kutlandı

“Çin Yeni Yılı ve Bahar Şenliği” etkinliğinde İstanbul Okan Üniversitesi Çince Mütercim Tercümanlık öğrencileri dans gösterisi, şiir resitali ve koro gösterileri gerçekleştirdi.

Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan İstanbul Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bekir Okan, Türkiye’de ilk kez Çince Mütercim-Tercümanlık Programının İstanbul Okan Üniversitesi’nde açıldığını, Konfüçyüs Enstitüsü’nün kurulduğunu belirtti. İstanbul Okan Üniversitesi bu yıl 10. yılını kutladı. Okan, konuşmasına şöyle devam etti: “Çin ile dil ve kültür ilişkilerimizin yanı sıra ekonomik ilişkilerimizi de güçlendirmeye yönelik çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Bu bağlamda önemli bir adım olarak Nisan ayında Türkiye-Çin Ekonomi Forumu’nu düzenleyeceğiz. Başkan Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz bu konuda bizlere destek vereceğini ve etkinliğe katılacağını belirtti. “Size mutlu bir Çin Yeni Yılı, sağlık ve mutluluk diliyorum.” o bitirdi.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosu Wei Xiaodong: “Ç “Çin ile Türkiye arasındaki eğitim iş birliğine katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

Çin Halk Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosu Wei Xiaodong, konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından biri olan İstanbul Okan Üniversitesi’nin katkıları sayesinde Konfüçyüs Enstitüsü büyük bir başarıya imza attı. Öğrencilerin başarısını sağlamak için gösterdiğiniz çabadan dolayı teşekkür ederiz. Geçtiğimiz yıl Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu olarak 22 öğrenciye konsolosluk bursu verdik. Bu, konsolosluk bölgesindeki en büyük burs oranıdır. Çin ve Türkiye arasındaki eğitim iş birliğine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Ayrıca dostluk köprülerinin güçlendirilmesi ve stratejik bağlantıların artırılması için de çalışacağız. Yeni yılda İstanbul Okan Üniversitesi’nin kültürlerarası bağlantısına desteğinizi artıracağınızdan şüphemiz yok. Bu kapsamda konsolosluğumuzun iş birliğiyle Nisan ayında Türkiye-Çin Ekonomi Forumu’nu üniversitemizin Tuzla Kampüsü’nde gerçekleştireceğiz. “10 Şubat’ta gireceğimiz ejderha yılının hepimiz için sorunsuz geçmesini diliyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu