Ekonomi

Mısır ile 15 milyar dolarlık ticaret hedefi

Mısır ile ilişkilerde yeni dönemin başlamasının ardından önemli bir ziyaret gerçekleşti.

Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmed Samir Saleh, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın davetlisi olarak Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulundu.

Ziyaret, ticaret bakanları düzeyinde 10 yıl aradan sonra ilk ziyaret olarak dikkat çekiyor.

Ticaret Bakanı Bolat, iki bakanın görüşmesine ilişkin açıklama yaptı.

Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmet Samir Saleh ile bir araya gelerek ülkelerimiz arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri değerlendirdik ve ekonomik ilişkilerimizde yeni bir yol haritası belirledik.

Mısır ile karşılıklı ticaretimizi 5 yılda 15 milyar dolara çıkarma, Serbest Ticaret Anlaşmamızı geliştirmek, yatırım ve müteahhitlik hizmetlerinde iş birliğimizi geliştirmek ve yerel para birimlerinde ticaret olanaklarını araştırmak amacıyla Ortak Komite Toplantımızı gerçekleştirme kararı aldık.

Bu toplantıda aldığımız kararların takibini yapmak üzere yakında Üst Düzey Ticari İstişare Sistemi çerçevesinde Kahire’de bir merkeze geleceğiz.

Konuğum Sayın Bakanım ile birlikte Türkiye ve Mısır’dan iş dünyası kuruluşlarının liderlerinin de katılımıyla bir çalışma toplantısı da gerçekleştirdik. Mısır ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik çıkarların geliştirilmesine ilişkin özel bölümün görüş ve değerlendirmelerini dinledik.

amasraajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu