Haber

Mısır, Süveyş Kanalı operasyonunun yabancı bir şirkete satıldığı iddialarını yalanladı

Süveyş Kanalı İşletmesi Genel Müdürü Usame Rebia, Mısır’daki MBC televizyon kanalına bağlanarak sosyal medyada ortaya atılan iddialara yanıt verdi.

Rebia, Süveyş Kanalı’nın işletme hakkının 99 yıl süreyle yabancı bir şirkete verildiği iddialarının doğru olmadığını söyledi.

Sosyal medyada dolaşan anlaşma metninin tamamen uydurma olduğunu vurgulayan Rebia, Süveyş Kanalı yönetiminin Mısır’ın egemenliği altında olduğunu, kanalın yönetiminde teknik bir eksiklik olmadığını, personelin yeterli olduğunu ifade etti.

Süveyş Kanalı’nın Mısır’dan başkası tarafından işletilmesinin hiçbir şekilde düşünülmediğini ve mümkün olmadığını belirten Rebia, kanalın 2022’de 8 milyar dolar, geçen yıl 6 milyar 300 milyon dolar gelir getirdiğini ifade etti.

Öte yandan Süveyş Kanalı Yönetimi resmi internet sitesinde gerçekle ilgisi olmayan yayınlar yapan sayfalar ve kişiler hakkında yasal işlem başlatılacağını duyurdu.

Ne oldu?

Twitter’da yapılan bir paylaşımda, Mısır’daki Süveyş Kanalı’nın işletme hakkının 99 yıllığına yabancı bir şirkete devredildiğini belirten, ülkenin Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Başbakan Mustafa Medbuli tarafından imzalanan 94 sayfalık bir belge yayınlandı. .

Belgeyi paylaşanlar arasında Mısır asıllı akademisyen ve ABD’de yaşayan iş adamı Mahmud Vehbe de vardı. Belge daha önce Edy Cohen isimli İsrailli bir gazeteci tarafından paylaşılmıştı.

Sahte olduğu belirtilen 94 sayfalık imzalı ve kaşeli belgede, Süveyş Kanalı’nın işletme hakkının 99 yıllığına İngiltere merkezli uluslararası bir konsorsiyuma devredildiğine dair anlaşmanın detayları yer alıyordu.

ahlat-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu