Haber

NATO Savunma Bakanları Toplantısı ikinci gününde devam ediyor

NATO ülkeleri savunma bakanları, Brüksel’deki toplantılarının ikinci gününde Ukrayna’ya gelerek savunma harcamalarının artırılması ve savunma sanayii kapasitesinin geliştirilmesi gibi konuları ve temellerini görüştü.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ikinci gün oturumu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in açılış konuşmasıyla başladı.

Stoltenberg, NATO’nun Rusya’ya karşı savaşan Ukrayna’ya takviye kuvvetlerini sürdürürken caydırıcılık ve savunmasını güçlendirdiğini söyledi.

Bakanların savunma planlamasına ilişkin siyasi çerçeveyi bugün kabul edeceklerini belirten Stoltenberg, toplantının bugünkü oturumunda ele alınacak diğer konuları da sıraladı.

Stoltenberg, bu konuların arasında silah ve mühimmat üretimini artırmak için savunma sanayi kapasitesinin geliştirilmesi, deniz altı boru ve kablo sınırları dahil olmak üzere kritik altyapıların korunmasının güçlendirilmesi ve müttefiklerin savunma harcamalarının artırılması yer aldığını belirtti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Türkiye’de yaşanan depremlerin ardından bölgede yürüttüğü çalışmalar nedeniyle katılmadığı toplantıda Türkiye’yi NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Levent Gümrükçü temsil etti.

Toplantıya NATO’ya davet edilen İsveç ve Finlandiya’nın savunma bakanları da katılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu