Haber

Rusya’nın Kuzey Kore Büyükelçiliği: Pyongyang’da sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Rusya’nın Kuzey Kore Büyükelçiliği, başkent Pyongyang’da solunum yolu hastalıklarının yayılmasını yavaşlatmak amacıyla 5 gündür uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını bildirdi.

Rusya’nın Pyongyang Büyükelçiliği’nin sosyal medya paylaşımında, başkentte solunum yolu hastalıklarının yayılmasını yavaşlatmak için uygulanan tedbirlerin hafifletildiğine dikkat çekildi.

Paylaşımda, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan gönderilen ve başkentte sokağa çıkma yasağının kaldırılması kararını içeren resmi yazının görüntüsü yayınlandı.

Büyükelçiliğin 25 Ocak’ta paylaştığı gönderide, Kuzey Koreli sağlık yetkililerinin diplomatik misyonlardan personelini içeride tutmalarını, günde dört kez ateşlerini ölçmelerini ve sonuçları Pyongyang’daki bir hastaneye bildirmelerini istediği belirtilmişti.

Aynı gün Kuzey Koreli yetkililer, türü henüz tespit edilemeyen bir solunum yolu hastalığı şüphesiyle başkent Pyongyang’da 5 günlük sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Pyongyang’da halkın, yasağın uzatılması ihtimaline karşı yiyecek stokladığı kaydedildi.

Kuzey Kore’de ilk Kovid-19 vakası Mayıs 2022’de açıklanmış, Ağustos 2022’de ise salgına karşı zafer ilan edilmişti.

Pyongyang yönetimi, salgınla ilgili olay sayısını ve buna bağlı ölüm sayısını açıklamada şeffaf olmamakla suçlandı.

Yaklaşık 26 milyon nüfusa sahip olan Kuzey Kore, Mayıs-Ağustos 2022 döneminde yaklaşık 4,8 milyon “ateş vakası” ve 74 ölüm bildirmesine rağmen bunlardan sadece bir kısmının Kovid-19 olduğu tespit edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu