Haber

Tunus muhalefetinden siyasi tutuklulara destek için süresiz oturma eylemi

Tunus’ta muhalefetin çatı oluşumu olan Ulusal Kurtuluş Cephesi, 11 Şubat’tan bu yana düzenlenen operasyonlar kapsamında tutuklananlarla dayanışma amacıyla süresiz oturma eylemi başlattığını duyurdu.

Ulusal Kurtuluş Cephesi yetkilileri, 11 Şubat’tan bu yana devam eden tutuklamalara ilişkin başkent Tunus’ta basın toplantısı düzenledi.

Ulusal Kurtuluş Başkanı Ahmed Najib al-Shaabi, “Tutuklanan üyelerimiz ve arkadaşlarımız hakkında somut bilgi alana ve ‘siyasi tutuklu’ kategorisine dahil edilene kadar Tunus İrade Partisi genel merkezinde süresiz oturma eylemi başlatıyoruz” dedi. Ön. söz konusu.

Gözaltına alınanların ailelerinin de mağdur edildiğini belirten Şabi, şunları kaydetti:

“Kanun kendisine soruşturma hakiminin dava hakkında karar vermesi için 14 aylık bir süre veriyor. Banka hesapları dondurulan ve çalışmak zorunda kalan tutukluların aileleri de bu süreçte mağdur oluyor. Yetkililerden konuyla ilgili bilgi vermelerini bekliyoruz. Bu mağduriyetlerin bir an önce giderilebilmesi için tutukluların durumlarının düzeltilmesi.”

Tutuklularla dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini vurgulayan Shaabi, “Tutuklulara ‘siyasi tutuklu’ statüsünün verilmesini talep ediyoruz. Bu statü sağlanırsa tutuklulara uluslararası koruma sağlanacak, biz de bu statünün sağlanmasını istiyoruz. Siyasi tutuklulara statü verilmesini istiyorum.” sözlerini kullandı.

Tunus’ta “siyasi gözaltılar ve tutuklamalar”

Tunus’ta 11 Şubat’tan bu yana siyasetçiler, gazeteciler, aktivistler, hakimler ve iş adamlarının dahil olduğu gözaltı operasyonları yürütülüyor.

Nahda Hareketi’nin eski yöneticilerinden Abdulhamid al-Jalasi, İş ve Özgürlükler İçin Demokratik Blok Partisi üyesi Hiyam et-Turki ve işadamı Kemal Latif hakkında “devlet güvenliğine komplo kurmak” suçlamasıyla gözaltı dalgası başladı. . Konuşmaya konu olan 3 kişi, sorgularının ardından tutuklandı.

Nahda Hareketi, 14 Şubat’ta Ennahda’nın Başkan Yardımcısı ve eski milletvekili Nureddin el-Bahiri ile Mozaik FM Genel Yayın Yönetmeni Nureddin Butar’ın gözaltına alındığını duyurdu. Gözaltı sürelerinin tamamlanmasının ardından Bahiri ve Butar’ın tutuklu yargılanmalarına karar verildi.

Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi’nin 16 Şubat’ta gözaltına alınan eski Daire Başkanı Fethi Kemmun’un da 24 Şubat’ta “kara para aklama” suçlamasıyla tutuklandığı bildirildi.

Şubat ayı sonunda tutuklananlar arasında Cumhuriyetçi Parti Genel Sekreteri İsam el-Şaabi, Ulusal Kurtuluş Cephesi üyesi, Anayasa Profesörü Cevher bin Mubarak, siyasi aktivist Şeyma Issa ve Demokratik Akım Partisi eski Genel Sekreteri Gazi el-Şevaşi vardı.

Son olarak Nahda Hareketi liderlerinden Al-Habib al-Luz’un “Tunuslu gençlerin çatışma bölgelerine gönderildiği” iddiasıyla 3 Mart’ta gözaltına alınmasının ardından tutuklandığı açıklandı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkedeki bazı siyasilerin gözaltılarının “devletin güvenliğine yönelik komplo” ve ekonomik krizi körüklemeye yönelik adımlar nedeniyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu